Dajte nám o sebe vedieť
a pošlite nám svoj životopis.
Viac informácií o voľných
pracovných ponukách
sa dozviete na:
Podnikať, či nepodnikať? To je otázka!
Vyčkávať na pravidelnú výplatnú pásku alebo sa načiahnuť za bohatstvom- dilema, ktorá podaktorým v určitých štádiách života nedá spať. Ako zamestnanec máme k dispozícii stabilné finančné ohodnotenie a aké-také istoty, zatiaľ čo podnikanie nás okrídľuje a otvára možnosť k značnému kapitálu, avšak s rizikom straty aj posledných nohavíc. Ako teda zistiť, ktorá možnosť je najvýhodnejšia pre mňa? Jedným zo spôsobov je individuálna analýza výhod a nevýhod podnikania, na základe ktorej sa rozhodnete, či vo vás tkvie podnikateľský duch.
>>ZAČAROVANÝ KRUH NEZAMESTNANOSTI: AKO Z NEHO VON?<<
Výhody a nevýhody podnikania
Nikto vám nerozkáže: Nespútaní jedinci odjakživa inklinovali k podnikateľskej dráhe najmä preto, aby mohli mať v práci hlavné slovo. Namiesto vyšliapaných chodníkov si na ceste za úspechom vydupávajú vlastné. V praxi to znamená, že rozhodujú nad všetkým od voľby marketingovej stratégie až po dizajn produktu. Skutočnosť, že podnikateľom nikto nekáže čo a ako majú robiť môže pôsobiť odstrašujúco, no zároveň vzrušujúco a oslobodzujúco. Ak im pri výkone práce nevyhovujú isté postupy, okamžite ich môžu nahradiť. Takýto prístup k práci môže byť pre niektorých ľudí smerodajný.
Nie všetky nápady padnú na úrodnú pôdu: Podnikateľovi nikto nezaručí úspech. Nech začínate s akokoľvek prevratným a premysleným nápadom je tu šanca (vo väčšine prípadov dosť veľká), že si na súčasnom trhu vylámete zuby. Nevyspytateľná cesta podnikania nie je pre tých, ktorí nedokážu čeliť rizikám a sklamaniam. Veci sa celkom nevyhnutne pokazia a vy sa budete musieť učiť na vlastných chybách.
Nekonečná voľnosť: Čas je drahocennou komoditou, s ktorou väčšina z nás manipuluje nedbalo. Vždy sa nájde trilión miest, ktoré chceme navštíviť, ľudí, s ktorými sa chceme stretnúť, no vždy nám plány stroskotajú na „nemám na to čas“. Úspešní podnikatelia, napriek tomu, že môžu mať neskutočne veľa povinností, sú absolútnymi pánmi svojho času. Sami si určia, koľko práce dnes zvládnu a na čo všetko sa vykašľú.
Všetko si „zacvakáte“ sami: Samozrejme, kvalitné poistenie a penzijné účty si môžete zaobstarať aj sami, ale, ruku na srdce, je niečo náramne uspokojujúce, keď tieto záležitosti financuje za vás zamestnávateľ. A to sme sa ešte nezačali baviť o odvodoch.
Vtip: Bohatý podnikateľ novinárovi:
„K úspechu mi pomohla hlavne zásada, že peniaze nehrajú žiadnu úlohu, dôležitá je iba práca.“
Novinár: „A táto zásada vám skutočne pomohla?“
Podnikateľ: „Áno, ale až vtedy, keď som o nej presvedčil svojich zamestnancov.“
Výška platu záleží len od vás: Ak ste súčasťou väčšej firmy, napríklad fabriky, váš plat ostáva rovnaký aj v prípade, keď sa spoločnosti podarilo strojnásobiť obraty. Ak sa však darí vašej firme, darí sa VÁM.
Zbohom prokrastinácii: Všetky výhody a nevýhody podnikania sú len dve strany jednej mince. Ako podnikateľ si vytvárate vlastný časový harmonogram, čo vám dáva nekonečnú slobodu. Na druhej strane však musíte disponovať obrovskou dávkou disciplíny, pretože problémy s prokrastináciou a sústredením by vás mohli stáť biznis.
>>PENIAZE A ŠŤASTIE: DO AKEJ MIERY SPOLU SÚVISIA?<<
Pyžamový život: Váľať sa celý deň v pyžame je jednou z výsad, ktorej môžete ako úspešný podnikateľ holdovať plnými dúškami. Niektorým jednoducho nevyhovujú hodiny v sedemmíľových opätkoch alebo sa roztápať v prepotených oblekoch.
Na ružiach vám nikto iný neustelie: Radosť z pravidelnej výplaty môže zamestnancom závidieť nejeden podnikateľ. Obzvlášť, ak sa stôl začína prehýbať pod účtami za dom a ostatnými výdavkami. Finančné riziko, ktoré podnikatelia musia nevyhnutne vláčiť na ramenách, môže pôsobiť stresujúco. Na druhú stranu, vzrušenie zo stresových situácií býva lákadlom podnikavých dobrodruhov, ktorí sa rozhodli zbohatnúť touto cestou.
Najnovšie články
CV vs resumé: Viete, aký je medzi nimi rozdiel?
Ten pocit, keď si personalista od vás žiada CV alebo resumé a vám na ploche svieti len jeden súbor s názvom „životopis“. Nič sa netrápte, významy CV a resumé sa často zamieňajú, používajú nesprávne alebo sa proste považujú za úplne to isté. Mätúci výklad však môže spôsobiť nejasnosti v komunikácii s potencionálnym zamestnávateľom a koniec koncov … viac
Ako si nájsť prácu po 40?
V dnešnej dobe prevláda „kult mladých“ a to vo všetkých oblastiach. Briti a Američania tomu hovoria ageizmus, kedy diskrimináciu kvôli veku pociťujete v práci alebo v iných oblastiach života. Bohužiaľ to nie je nič nezvyčajné, keď si uvedomíte formy sociálneho „vylúčenia“, ktoré trápi najmä ženy v strednom veku. Najciteľnejšie riziko diskriminác… viac
Najčítanejšie články
Najčastejšie otázky a odpovede na pracovnom pohovore
Existuje viacero ciest, ktorými vás zamestnávateľ prostredníctvom svojich personalistov môže ohodnotiť a následne (ne)prijať do zamestnania. Viete, aký typ pracovného pohovoru čaká vás? Typy pracovných pohovorov Osobný pohovor- väčšinou sa skladá z viacerých kôl. V závislosti od pracovnej pozície sa môže jednať o neformálny (neštruktúrované … viac
Ako napísať kvalitný motivačný list v anglickom jazyku
Chcete napísať kvalitný motivačný list v anglickom jazyku? Napíšte ho v slovenčine a preložte do angličtiny. Skôr ako teda prejdeme k náležitostiam motivačného listu, objasníme si niektoré formálne prvky, ktoré využijete pri preklade. Základom je bezchybne uvedená korešpondencia. Motivačný list v anglickom jazyku využíva na oslovenie výrazy: Dear … viac
Are you ready na pracovný pohovor v angličtine?
Aby ste úspešne demonštrovali spôsobilosť pre pracovnú pozíciu, je nutné sa vopred kvalitne pripraviť. Žiadny strach, nejedná sa o nič nezvládnuteľné. Existuje zopár často kladených anglických otázok, ktoré vám personalista s najväčšou pravdepodobnosťou položí na pracovnom pohovore. Na tieto otázky si pripravíte stručné, ale adekvátne odpovede… viac